Yukarı

Garanti Şartları

 Anasayfa / Garanti Şartları

GARANTİ ŞARTLARI

Genel iade şartları aşağıdaki gibidir;

Orijinal kutusu/ambalajı açılmış, kullanılmış; örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez. Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. İadeler yedi iş gün içinde mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da YURTİÇİ KARGO ile gönderim yapmanız gerekir. Diğer durumlarda ise kargo ücreti size aittir. LCD Ekranında yer alan koruma bandı çıkartılmamış olmalıdır ve çizik, hasar vs. olmamalıdır.
Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
Ürünleri, kargo personelinin yanında teslim alınız; tarafınıza gönderilen ürünler; sağlam ise; teslim alınız. Aksi halde ürünüz, kırık, çizik vb. hasarlı durumda olduğunda; kargo personeline, tutanak tutturarak, ürünü; tutanakla birlikte tarafımıza gönderiniz. Kargoyu kabul etmeyiniz. Kargo tutanağı olmadan, ürün teslim edildikten sonra, üründe kırık, çizik vb. hasarlı ürün teslim aldığını bildiren müşterilerimizin iadeleri kabul edilmeyecektir.

İade İşlemleri

Gelen ürün öncelikle İade Bölümü tarafından incelenir, gerekir ise ürünün yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 5 ile 7 gün arasında değişmektedir.

Hatalı / Arızalı Ürün

Siparişinizdeki arızalı ürün veya ürünleri değiştirmek için uyulması gerekli kural ve değişim şartları aşağıdaki gibidir;
Sattığımız tüm ürünler imalatçı, ithalatçı veya distribütör firma garantisi altındadır. Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır. Arızalı ürününüzü ürünün yanında gönderilen faturası veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden ya da kullanım kılavuzundan bulacağınız size en yakın yetkili servisi arayarak, garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz. İade / Değişim durumlarını servis değerlendirmekte ve karar vermektedir.
Teknik servis süresi maksimum 30 iş günü olmaktadır.

Son kullanıcıdan kaynaklanan kırılma, deforme olma, elektronik cihazlarda voltaj düşüklüğü ya da teknik servisin belirteceği garanti dışı nedenlerden dolayı meydana gelebilecek arızalar garanti kapsamında sayılmamaktadır. Teknik servise gönderilen ürünlerde; arızayı bildiren bir yazı ile faturanızın bir nüshasını cihazla birlikte mutlaka gönderiniz. Garanti kapsamındaki ürünlerdeki arıza giderilir veya onarımı mümkün olmayan durumlarda yenisi ile değiştirilir. Aksi bir durumda yeni ürünle değişim yapılmamaktadır.

Garanti kapsamı dışındaki ürünlerin tamiratı ücretli olarak gerçekleştirilir.
Teslimat tarihinden itibaren ilk 7 gün içerisinde; arızalanan ürünler için; ürünün yetkili servisinden alınan; ürünün, cihazdan kaynaklanan nedenlerden dolayı arızalı olduğunu (tüketiciden kaynaklanan değil) beyan eden teknik servis raporu ile tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. Teknik servisten ilgili raporla birlikte gönderilmeyen cihazların değişimi imalatçı, ithalatçı ve distribütör firma tarafından gerçekleştirilmeyecektir.

Geri Ödemeler

İptal edilen siparişlerinizde; eğer kredi kartı iadesi gerçekleştirilecek ise; kredi kartı işlemleri bankalar birliğinin almış olduğu kararlar ve yasal prosedür gereği 2 ila 7 iş günü içersinde kart hamilinin kredi kartına iade edilmektedir. Bu süreç bankaların tüm üye işyerleri ve bireysel müşterilerine uygulamakta olduğu standart süreç olup; iade işlemleri aynı gün içersinde kredi kartına geri yansıtılmamaktadır. Firmamız ulaşan iade talepleri 24 saat içersinde gerçekleştirilmekte olup, iade sürecinin geri kalan kısmı ise banka tarafından devam etmekte ve sonuçlandırılmaktadır. İşleyiş ve iade süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi tüm detayları ile birlikte bankaların müşteri hizmetleri servislerinden öğrenebilirsiniz.